VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

Pavel Maurer

 

• Víkendové pořady Pavla Maurera na téma Nejezte blbě!
  Glosa Pavla Maurera

  So – Ne 12:10
Radiožurnál
 

• Pravidelné články z úst Pavla Maurer - každou středu v Metru, a dříve každý čtvrtek v Reflexu.
 
• Blogy

 

21. 04. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: Jiří Skupien
15. 04. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: archiv
02. 04. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: Veronika Hádková
26. 03. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: ARCHIV
Už se mi nechce pořád psát o restauracích, které musely zavřít, protože si to majitel špatně spočítal nebo že je krize.
19. 03. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: ARCHIV
Tato slova píšu v době, než celý gastronomický svět konečně zjistí, zda naše země a několik dalších států Evropy, respektive jejich nejlepších restaurantů, získají od Francouzů nějakou další toužebně očekávanou michelinskou hvězdičku.
13. 03. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: ARCHIV
Určitě znáte ten otřepaný vtip, jak přijde sedlák do nebe a Bůh mu nabídne splnit jeho nejvroucnější přání. Nejvíc ho trápí, že mu chcípla koza, jenže jeho posledním přáním kupodivu není nová koza, ale chce, aby sousedovi chcípla taky!
06. 03. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: Pavel MAURER
Nejstrašnější zážitek v restauraci je pro mne (tedy kromě špatného jídla) – číšník, který je cítit. Buď má na sobě košili z minulého čtvrtka, nebo se naopak před směnou pořádně umyl a následně polil hektolitrem kolínské.
27. 02. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: Pavel MAURER
Promiňte, ale to místo nesmím nikdy prozradit. Takový jsem dal slib. Požádal mne o to před mnoha lety kamarád zvaný „Dottore“, jenž miluje ryby a čas od času sem jezdí na pstruhy a siveny – jež po objednávce jde pan hostinský promptně a osobně vylovit za chalupu a po chvíli jeho paní už nese z nevelké kuchyně připravené ryby na talíři.
19. 02. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: ARCHIV
Měl jsem dnes velmi, velmi smutný rozhovor s velmi, velmi šikovným a prestižním šéfkuchařem, který je Francouz žijící již dlouho v naší zemi a zkušeně vařící velmi, velmi dobrá jídla. Rok 2009 začal tím, že snížil na 50% ceny všechna vína a drasticky zredukoval ceny jídla ve svém velkém, designově přitažlivém podniku.
13. 02. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: Pavel Maurer
Američané zajímající se o gastronomii (říká se jim „foodies“) vedou v poslední době hodně debat o tom, že dnešní mladí tráví u jídla co nejméně času, jen aby se už už mohli vrátit ke svým osamoceným přátelům: počítači, iPodu nebo k DVD přehrávačům. Tito jejich nejbližší přátelé jim bezpečně zajišťují vyhýbat se přílišným osobním kontaktům se živými kamarády.
05. 02. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: Pavel Maurer
Málokdo asi tuší, že tato na pohled poměrně dosti odporná směsice kostí, kůží, šlach, kližky a odřezků zbytků z kuchyně je jednou z nejdůležitějších chuťových součástí opravdu gourmetsky vyladěných restaurantů na celém světě.
29. 01. 2009, Text: Pavel Maurer,Foto: I S I FA . COM
Jižní Tyrolsko je oblast Alp mezi Rakouskem a Itálií, kde se mluví ofi ciálně německy a italsky. Když posloucháte hovor místních horalů nebo prodavaček v samoobsluze, nedá se ten jazyk připodobnit k ničemu, co jsem kdy slyšel. Je to oblast velehor, kde jsou úžasné lyžařské podmínky, a k jídlu se nemusíte obávat prakticky kdekoli objednat Leberknödelsuppe (polévku s obřím játrovým knedlíkem), Gulaschsuppe (nepřekládám) a skvělý Speck (špek), který vám v obchodě nakrájejí na požádání na jemné milimetrové plátky a ještě předtím automaticky odříznou tučný okolek, hodí jej pod stůl a krájejí jen to libové, voňavé, lehce kořeněné masíčko.
07. 01. 2009, Text: Pavel Maurer
Co to vůbec je - česká kuchyně? Španělský ptáček, Vídeňský řízek, Maďarský guláš nebo Frankfurtská polévka či Turecká káva? Cizinec by asi těžko připustil, že jde v našich zemích o běžné výrazy, které často nemají nic moc společného se svým zahraničním jménem.
12. 12. 2008, Text: Pavel Maurer,Foto: David RAUB
Jít s Francouzem na jídlo je pro našince vždy zážitek. Tím spíš, když je to Gilles BÉROUARD, rodák z Bordeaux, který přistál v Česku v roce 1993 letadlem Tupolev na čtyřletou misi a už zůstal, vede jednu z nejúspěšnějších komunikačních agentur, minulý rok dostal francouzský řád za zásluhy a miluje Prahu, reklamu a dobré jídlo.
28. 11. 2008, Text: Dominika Vrkotová,Foto: Michael Kratochvíl, Istock
Když nepřijedete za čerstvými rybami a mořskými plody k moři vy, přijedou ryby i ty plody za vámi. Přímo z italského trhu. Stačí vyrazit do specializované rybí restaurace. V Praze by se daly spočítat na prstech jedné ruky, ale jsou. V jedné z nejvyhledávanějších nám šéfkuchař Martin Slezák svěřil recept.
21. 11. 2008, Text: Pavel Maurer,Foto: David RAUB
Ředitel filmové distribuce Bontonfilmu Aleš DANIELIS má nakažlivý smích, umí ocenit kvalitní whisky, nadšeně vaří spolu s manželkou, rád hraje mariáš, učí na FAMU a má značný vliv na to, co vidíme v kinech.
03. 11. 2008, Text: Dominika Vrkotová,Foto: Isifa
Nová česká kuchyně je trend, který se inspiruje francouzskou Cuisine Nouvelle. Ve Francii začali kuchaři v 70. letech připravovat lehčí jídla, menší porce a používat méně složité recepty. Novou českou kuchyni propaguje i šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. Zapomeňte na těžké nezdravé recepty.
24. 10. 2008, Text: Pavel Maurer,Foto: Marek BARTOŠ
Tereza VRÁNKOVÁ má dvě české vysoké školy, postgraduál z Francie a obdobu titulu MBA z Vídně, hovoří pěti světovými jazyky, má handicap 10,0 (golfisté tvrdí, že je to dost dobré) a dvanáct let se věnovala běhu 400 metrů přes překážky. A to není všechno, také se s ní skvěle stoluje a povídá. Je pořád o čem.
06. 10. 2008, Text: Dominika Vrkotová,Foto: Isifa
Francouzská kuchyně je základ gastronomie a je neuvěřitelně rozmanitá. V každém regionu se specializují na něco jiného. Odkud s ní tedy začít? Od kohoutka. Ten na víně je prostě základ. Král české gastronomie, šéfkuchař Jiří Král, si na nás udělal čas a teoreticky s námi jednoho kohoutka rozporcoval.
24. 09. 2008, Text: Pavel Maurer,Foto: Václav KASTNER
Jezdí tramvají, přes rameno instalatérskou koženou brašnu, jeho díla můžete vidět po celé republice. Jeho studenti jej milují, mimo jiné kvůli maieutické (porodnické) podobě výuky, kterou Kurt Gebauer provozuje.


 
Kdo umí víno pít – umí milovat.
George Sandová
Top
English